تبلیغات
.:::: دبیرستان سلام :: - اموزش شبکه ( بخش پنجم )::.

اموزش شبکه ( بخش پنجم )

سه شنبه 13 دی 1384

بخش پنجم

TCP/IP چیست؟      

TCP/IP استاندارد شبکه­ی جهانی برای اینترنت است و از همان ابتدا به جای استفاده از وسایل مخصوص، برای ایجاد و تنظیم ارتباط بین شبکه­ای به کار می­رفت.

 در اوایل دهه­ی 70 تیم طراح TCP/IP اهداف خود را به این شکل مشخص کرد: "ارتباطات بین شبکه­ای شامل دو بخش اصلی می­شود: انتقال سریع پیام و کنترل همه­جانبه­ی مکالمات."

TCP/IP نام خود را از دو تفاهم­نامه­ی بااهمیت (تفاهم­نامه­ی کنترل انتقال Transmission Control Protocol و تفاهم­نامه­ی اینترنت  Internet Protocol) وام گرفته­است. TCP/IP در واقع مجموعه­ای از تفاهم­نامه­های مختلف مانند HTTP و FTP است که در حوزه­های دیگر دارای اهمیت هستند. TCP/IP برای مصرف­کنندگان واقعی مناسب و بی­دردسر است.

 

 

آغاز TCP/IP

TCP/IP به پروژه­ی وزارت دفاع آمریکا (برای اطمینان از تداوم ارتباطات نظامی پس از حمله­ی هسته­ای) مربوط می­شود.

وزارت دفاع آمریکا از دانشگاه استانفورد و مسوولان تفاهم­نامه برای گسترش این طرح حمایت خود را اعلام کردند. به این ترتیب TCP/IP قبل از ورود به بازار عمومی با یونیکس BSD ، به یک استاندارد نظامی تبدیل شد

موارد استفاده­ی TCP/IP

IP به لایه­ی 3 مدل شبکه­ای OSI (که به تحویل، تجزیه و دوباره سوارکردن قطعات می­پردازد) مربوط است. TCP (در لایه­ی چهارم، لایه­ انتقال) ارتباطات بین دستگاه­ها را بررسی می­کند.

هر دستگاه کاربرد خاصی دارد و به دلیل آن­که TCP/IP در سطوح متوسط به بالای مدل OSI مورد استفاده قرار می­گیرد، ویژگی­های شبکه­ی زیربنایی اهمیت چندانی ندارد.

خدمات  TCP/IPاز یك مدل مشتری- سرور استفاده می­کنند که در این مدل میزبان، داده­ها و اطلاعات را در ازای تقاضای مشتریان، مانند مرورگرهای وب فراهم می­کند.

 

ویژگی­های بارز TCP/IP

TCP/IP از استانداردهای نامحدود و غیر اختصاصی استفاده می­کند و می­تواند هر نوع فناوری شبکه­ای، عمومی یا خصوصی، LAN( local area networkWAN( Wide area net work) یا بدون سیم ارتباط برقرار کند. با وجود پیش‌رفت­های روزافزون فناوری ارتباطات اینترنتی کنونی به طور كامل به الگوهای سال 1970 شباهت دارند.

 

چگونه می­توانیم کار با TCP/IP را یاد بگیریم.

فقط یک روز برای آموختن دستورالعمل­ها وقت لازم است و می­توانید در کم­تر از 3 روز آموزش­های عملی مربوط را تکمیل کنید.

 

موارد استفاده­ی TCP/IP

در انتقال داده­ها و شبکه­های صوتی

 

TCP/IP در چه سیستمی اجرا می­شود؟

به طور تقریبی در تمام شبکه­های گسترده، بدون سیم و محلی (بدون توجه به تامین­کننده)

 

عده­ی کمی از مردم می­دانند:

TCP/IP به دلیل ویژگی­های یاد شده پدیده­ای بدون مرز نام گرفته­ است. مسیر طی شده توسط هر پیام با مسیر پیام­های دیگر فرستاده شده از دو دستگاه مشابه ارتباطی ندارد.

 

چه تحولاتی در این زمینه در جریان است؟

نسخه­ی شماره­ی 6 IP تحت عنوان آینده­ی اینترنت به بازار معرفی شده است.

 

قیمت TCP/IP

حقوق افراد با مهارت­های TCP/IP به دلیل تنوع حوزه­ی فعالیت، بسیار متفاوت است و انتظار می­رود در آینده­ای نزدیک این میزان به بیش­ترین حد در محدوده­ی شغل­های مشابه برسد.[ سه شنبه 13 دی 1384 - 10:01 ق.ظ ]
[قالب هاى وبلاگ ]

[ پیام ()|| امیر سپهرم ] [کامپیوتر , ] [+] [ Go To Up ]


Template Design By Salam Designers : Http://www.salam3.tk and Writing by: motah3