تبلیغات
.:::: دبیرستان سلام :: - آموزش شبکه ( بخش سوم )::.

آموزش شبکه ( بخش سوم )

یکشنبه 11 دی 1384

طراحی شبکه و اصول لایه بندی

 


برای طراحی یک شبکه کامپیوتری مسائل و مشکلات بسیار گسترده و متنوعی وجود دارد که باید به نحوی حل شود تا بتوان یک ارتباط مطمئن و قابل اعتماد بین دو ماشین در شبکه بر قرار کرد . این مسائل ومشکلات همگی از یک سنخ نیستند و منشاُ و راه حل مشابه نیز ندارند ، بخشی از آنها توسط سخت افزار و بخش دیگر با استفاده از راه تکنیکهای نرم افزاری قابل حل هستند.به عنوان مثال نیاز برای ارتباط بی سیم بین چند ایستگاه در شبکه طراح شبکه را مجبور به استفاده از مدولاسون آنالوگ در سخت افزار مخابراتی خواهد کرد ولی مسئله هماهنگی در ارسال بسته ها از مبداء به مقصد یا شماره گذاری بسته ها برای بازسازی پیام و اطمینان از رسیدن یک بسته با استفاده از تکنیکهای نرم افزاری قابل حل است. بهمین دلیل برای طراحی شبکه های کامپیوتری باید مسائل و مشکلاتی که برای یک ارتباط مطمئن ، ساده و شفاف بین دو ماشین در شبکه وجود دارد ، دسته بندی شده و راه حلهای استاندارد برای آن ارائه می شود.


در زیر بخشی از مسائل طراحی شبکه عنوان شده است :

اولین موضوع چگونگی ارسال و دریافت بیتهای اطلاعات بصورت یک سیگنال الکتریکی ، الکترومغناطیسی یا نوری است ، بسته به اینکه آیا کانال انتقال سیم مسی ، فیبر نوری ، کانال ماهواره ای ای خطوط مایکورویو است. بنا براین بیتها به یک سیگنال متناسب یا کانال انتقال یکی از مسائل اولیه شبکه به شمار میرود

مساله دوم ماهیت انتقال است که می تواند به یکی از سه صورت زیر باشد:

Simplex: ارتباط یک طرفه (یک طرف همیشه گیرنده و طرف دیگر همیشه فرستنده)

Half Duplex: ارتباط دو طرفه غیر همزمان (هر دو ماشین می توانند هم گیرنده باشند هم فرستنده ولی نه بصورت همزمان )

Full Duplex: ارتباط دو طرفه همزمان (مانند خطوط مایکروویو)

مساله سوم خطا و وجود نویز روی کانالهای ارتباطی است بدین معنا که ممکن است حین ارسال داده ها بر روی کانال فیزیکی تعدادی از بیتها دچار خرابی شود ، چنین وضعیتی که قابل اجتناب نیست باید تشخیص داده شده و داده های فاقد اعتبار دور ریخته شود و مبدا دوباره آن ا ارسال کند.

با توجه به اینکه در شبکه ها ممکن است مسیرهای گوناگون بین مبداُ ومقصد وجود داشته باشد بنا بر این پیدا کردن بهترین مسیر و هدایت بسته ها، از مسائل طراحی شبکه محسوب می شود

ممکن است گیرنده به دلایلی نتواند با سرعتی که یک فرستنده بسته های یک پیام را ارسال می کند آنها را دریافت کند ، بنا براین طراحی مکانیزمهای حفظ هماهنگی بین مبدا ومقصد از دیگر مسائل شبکه است.طراح یک شبکه باید تمام مسائل شبکه را تجزیه و تحلیل کرده و برای آنها راه حل ارئه کند ولی چون این مسائل دارای ماهیتی متفائت از یکدیگر هستند ، بنا براین طراحی یک شبکه باید بصورت "لایه به لایه" انجام شود.

طراحی لایه ا شبکه به منظور تفکیک مسائلی است که باید توسط طراح حل شود و مبتنی بر اصول زیر است :

هر لایه وظیفه مشخصی دارد و طراح شبکه باید آنها را به دقت تشریح کند.

هر گاه سرویسهائی که باید ارائه شود از نظر ماهتی متفاوت باشد ، باید لایه به لایه و جداگانه طراحی شود.

وضیفه هر لایه باید با توجه به قراردادها و استلنداردهای جهانی مشخص شود.

تعدا لایه ها نباید آنقدر زیاد باشد که متمایز لایه ها از دیدگاه سرویسهای ارائه شده نامشخص باشد و نه آنقدر کم باشد که وظیفه خدمات یک لایه ، پیچیه و نامشخص شود.

دزر هر لایه جزئیات لایه های زیرین نادیده گرفته می شود و لایه های بالایی باید در یک روال ساده و ماجولار از خدمات لایه زرین خود استفاده کنند.

باید مرزهای هر لایه به گونه ا انتخاب شود که جریان اطلاعات ین لایه ها حد اقل باشد.

برا ی آنکه طراحی شبکه سلیقه ای و پیچیده نشود سازمان جهانی اساندارد (
OSI) مدل هفت لایه ای برای شبکه ارائه کرده ، به گونه ای که وظائف و خدمات شبکه در هفت لایه جزا تعریف می شود.این مدل هفت لایه ای ، OSI نام گرفت هر چند در شبکه اینترنت از این مدل استفاده نمی شود و بجای آن یک مدل چهر لایه ای به نام TCP/IP تعریف شده است ، ولیکن بررسی مدل هفت لایه ا OSI بدلیل دقتی که در تفکیک و تبیین مسائل شبکه در آن وجود دارد با ارش خواهد بود . پس ا ز بررسی مدل OSI به تشریح TCP/IP خواهیم پرداخت.

 

 

لایه های OSI :[ یکشنبه 11 دی 1384 - 04:01 ق.ظ ]
[قالب هاى وبلاگ ]

[ پیام ()|| امیر سپهرم ] [علمی , ] [+] [ Go To Up ]


Template Design By Salam Designers : Http://www.salam3.tk and Writing by: motah3